Reserves en voorzieningen

Begroting 2027

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Begroting 2027
Nr.
Naam reserve
Portefeuillehouder
Budgethouder
Saldo begin 2027
Geprognostiseerd saldo jaarexpl. 2027
Rentetoevoeging
Overige vermeerderingen
Verminderingen
saldo eind 2027
A: Algemene reserves
1
Minimum niveau 10 miljoen **)
Kerver
Fin.
0
0
0
0
0
0
2
Algemene reserve *)
Kerver
Fin.
118.976
6.173
0
0
0
125.149
Subtotaal rubriek A:
118.976
6.173
0
0
0
125.149
B: Bestemmingsreserves
1
Eenmalige uitgaven
Kerver
Fin.
0
0
0
0
0
0
2
Sociaal Noodfonds
Proos
SL
143
0
0
14
14
143
3
Rekenkamer **)
Kerver
Griffie
0
0
0
0
0
0
4
Denk en Doe Mee!-fonds
Manusama
BCO
0
0
0
0
0
0
5
Water
Geissler
SB
1.269
0
0
0
0
1.269
6
Bestedingen Eneco-gelden
Kerver
Fin.
20.000
0
0
0
0
20.000
7
Vereveningsreserve Sociale Woningbouw
Schaatsbergen
SO
200
0
0
0
0
200
8
Kapitaallasten I - bestaande investeringen
Kerver
Fin
38.164
0
0
0
1.208
36.956
9
Kapitaallasten II - nieuwe investeringen
Kerver
Fin
10.628
0
0
0
0
10.628
10
Bedrijfsvoering *)
Kerver
GS
1.000
0
0
0
0
1.000
Subtotaal rubriek B:
71.404
0
0
14
1.222
70.196
Totaal Reserves (Rubriek A+B)
190.380
6.173
0
14
1.222
195.345
*) Met de geprognosticeerde saldi van dienstjaar 2026 en verder is, vooruitlopend op uw besluitvorming hierover, rekening gehouden. Formeel besluit u jaarlijks bij de jaarrekening over de resultaatbestemming. Het saldo over het dienstjaar 2025 is reeds onderdeel van de beginstand 2026.
**) De Algemene reserve Minimum niveau 10 miljoen en de Reserve Rekenkamer zijn bij de Jaarrekening 2025 opgeheven. Deze reserves worden niet meer separaat toegelicht.
Nr.
Naam voorziening
Portefeuillehouder
Budgethouder
Saldo begin 2027
Geprognostiseerd saldo jaarexpl. 2027
Rentetoevoeging
Overige vermeerderingen
Verminderingen
saldo eind 2027
1
Onderhoud
Schaatsbergen
DV
6.672
0
0
2.254
3.261
5.665
2
Diverse (verliesgevende) complexen
Schaatsbergen
SO
13.006
0
0
0
2.485
10.521
3
Dubieuze debiteuren
Kerver
Fin.
3.236
0
0
131
175
3.192
4
Alg.pensioenwet politieke ambtsdragers
Manusama
BCO
6.935
0
0
300
308
6.927
5
Rioolheffing middelen derden
Kerver
SB
1.791
0
0
0
1.001
790
6
Afvalstoffenheffing middelen derden
Kerver
SB
886
0
0
0
333
553
7
Omgevingsvergunningen
Kerver
SB
0
0
0
1.438
0
1.438
8
Verlofsparen
Manusama
BCO
459
0
0
100
0
559
9
Regeling Vervroegde Uittreding
Manusama
BCO
44
0
0
42
72
14
Totaal Voorzieningen
32.985
0
0
4223
7.563
29.645
Totaal Reserves en Voorzieningen
223.365
6.173
0
4237
8.785
224.990

Meerjarenbegroting

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Meerjarenbegroting
Naam Reserve
Saldo begin 2026
Saldo eind 2026
Saldo eind 2027
Saldo eind 2028
Saldo eind 2029
Saldo eind 2030
A: Algemene reserves
1
Minimum niveau 10 miljoen **)
0
0
0
0
0
0
2
Algemene reserve *)
170.577
118.976
125.149
122.485
119.019
107.972
Subtotaal rubriek A:
170.577
118.976
125.149
122.485
119.019
107.972
B: Bestemmingsreserves
1
Eenmalige uitgaven
4.997
0
0
0
0
0
2
Sociaal Noodfonds
143
143
143
143
143
143
3
Rekenkamer **)
0
0
0
0
0
0
4
Denk en Doe Mee!-fonds
361
0
0
0
0
0
5
Water
1.419
1.269
1.269
769
0
0
6
Bestedingen Eneco-gelden
20.000
20.000
20.000
20.000
20.000
20.000
7
Vereveningsreserve Sociale Woningbouw
200
200
200
200
200
200
8
Kapitaallasten I - bestaande investeringen
0
38.164
36.956
35.748
34.540
33.332
9
Kapitaallasten II - nieuwe investeringen
0
10.628
10.628
10.628
10.628
10.628
10
Bedrijfsvoering *)
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
Subtotaal rubriek B:
28.120
71.404
70.196
68.488
66.511
65.303
Totaal Reserves (Rubriek A+B)
198.697
190.380
195.345
190.973
185.530
173.275
*) Met de geprognosticeerde saldi van dienstjaar 2026 en verder is, vooruitlopend op uw besluitvorming hierover, rekening gehouden. Formeel besluit u jaarlijks bij de jaarrekening over de resultaatbestemming. Het saldo over het dienstjaar 2025 is reeds onderdeel van de beginstand 2026.
**) De Algemene reserve Minimum niveau 10 miljoen en de Reserve Rekenkamer zijn bij de Jaarrekening 2025 opgeheven. Deze reserves worden niet meer separaat toegelicht.
Nr.
Naam Voorziening
Saldo begin 2026
Saldo eind 2026
Saldo eind 2027
Saldo eind 2028
Saldo eind 2029
Saldo eind 2030
V: Voorzieningen
1
Onderhoud
8.059
6.672
5.665
6.718
5.667
5.482
2
Diverse (verliesgevende) complexen
11.796
13.006
10.521
10.521
10.521
10.521
3
Dubieuze debiteuren
3.280
3.236
3.192
3.148
3.104
3.060
4
Alg.pensioenwet politieke ambtsdragers
6.943
6.935
6.927
6.919
6.911
6.903
5
Rioolheffing middelen derden
2.545
1.791
790
411
53
638
6
Afvalstoffenheffing middelen derden
1.494
886
553
510
332
207
7
Omgevingsvergunningen
0
0
1.438
2.157
2.157
1.438
8
Verlofsparen
359
459
559
659
759
859
9
Regeling Vervroegde Uittreding
203
44
14
0
0
0
Totaal Voorzieningen (rubriek V)
34.679
33.029
29.659
31.043
29.504
29.108
Totaal Reserves en Voorzieningen
233.376
223.409
225.004
222.016
215.034
202.383

Toelichting op de reserves en voorzieningen

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Toelichting op de reserves en voorzieningen

Op grond van het besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) is in de onderverdeling van de reserves onderscheid gemaakt tussen algemene reserves en bestemmingsreserves. Een bestemmingsreserve kan alleen aangewend worden voor het doel dat aan de reserve gekoppeld is. Dit in tegenstelling tot een algemene reserve; deze reserves hebben meer het karakter van een "buffer" (ter dekking van onverwachte tegenvallers).

Verplichtingen en verliezen, of te verwachten verplichtingen en verliezen waarvan de omvang redelijkerwijs is in te schatten dienen op een voorziening verantwoord te worden. Op grond van het besluit BBV mag aan voorzieningen geen rente worden toegevoegd (met uitzondering van de voorzieningen die zijn gebaseerd op een contante waarde).

In het hiernavolgende overzicht wordt derhalve opgenomen:

  • Algemene reserves (Rubriek A);
  • Bestemmingsreserves (Rubriek B);
  • Voorzieningen (Rubriek V).

In deze toelichting worden de belangrijkste ontwikkelingen ten aanzien van de reserves en voorzieningen geschetst. De stand per 1 januari 2027 is gebaseerd op de saldi van de Jaarrekening 2025, inclusief de (verwachte) mutaties in 2026. In het bijgevoegde cijfermatige overzicht worden, conform de BBV-voorschriften, de (verwachte) mutaties in 2027 weergegeven. Tevens worden de reserves en voorzieningen in meerjarig perspectief gepresenteerd.

Algemene reserve (A2)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Algemene reserve (A2)
A2. Algemene reserve
Budgethouder
Concernmanager Financiën
Doel
De reserve heeft geen specifieke bestemming en is vooral bedoeld als algemene buffer voor het opvangen van risico’s.
Voeding
Er is geen structurele voeding. Wel wordt een overschot op de jaarrekening in principe in deze reserve gestort. Het minimum niveau van de reserve is bepaald op 10% van de totale lasten van de begroting, exclusief mutaties reserves.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
118.976
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
170.577
Bij:
-
Geprognostiseerd saldo Jaarexploitatie 2026
7.670
Af:
-
Onttrekking voor Reserve kapitaallasten (BG 2026)
50.000
-
Inzet algemene reserve (BG 2026)
2.000
-
Pilot-project maatschappelijke weerbaarheid (KN 2027)
131
-
Grondexploitatie Stationsgebied Schollevaar t.g.v. voorziening verliesgevende complexen (KN 2027)
7.140
Stand per 31-12-2026
118.976
Bij:
-
Geprognostiseerd saldo Jaarexploitatie 2027
6.173
Stand per 31-12-2027
125.149
Af:
-
Geprognostiseerd saldo Jaarexploitatie 2028
2.664
Stand per 31-12-2028
122.485
Af:
-
Geprognostiseerd saldo Jaarexploitatie 2029
3.466
Stand per 31-12-2029
119.019
Af:
-
Geprognostiseerd saldo Jaarexploitatie 2030
11.047
Stand per 31-12-2030
107.972

Reserve eenmalige uitgaven (B1)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Reserve eenmalige uitgaven (B1)
B1. Reserve eenmalige uitgaven
Budgethouder
Concernmanager Financiën
Doel
De reserve is bedoeld om eenmalig budget dat in enig jaar niet is besteed in een volgend jaar beschikbaar te houden. Hiervoor hoeft niet opnieuw budget door de raad beschikbaar te worden gesteld. Besteding moet binnen drie jaar plaatsvinden, anders valt dit vrij ten gunste van de algemene middelen. De over te hevelen budgetten per specifieke activiteit zijn tenminste € 50.000.
Voeding
Dotaties op grond van door de raad te nemen besluiten. Er worden enkel bedragen aangehouden van meer dan € 50.000. Dit houdt in dat zodra het bedrag voor een specifieke activiteit onder deze grens komt het gehele bedrag vrijvalt in de exploitatie, en ten gunste van het resultaat. Hiermee voorkomen we dat relatief kleine bedragen aangehouden worden in deze reserve.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
0
Het geprognosticeerde saldo per 1 januari 2027 kan nog beïnvloed worden door mutaties in het lopende jaar.
Mutatie BG27
Omschrijving
Besluit
Einde termijn
2026
2027
2028 e.v.
Doorschuiven
Nieuw
Totaal
Stand 1-1
Dot
Ont
Stand 31-12
Dot
Ont
Stand
Dot
Ont
Stand
Programma 3
Mobiliteit
JR25
2026
97
0
97
0
0
0
0
0
0
0
De Terp
JR25
2027
350
0
350
0
0
0
0
0
0
0
Programma buitenruimte, verharding
SW25 0.1
2027
165
0
165
0
0
0
0
0
0
0
Circulaire economie
SW25 0.1
2027
164
0
164
0
0
0
0
0
0
0
Soortenmanagementplan
SW25 0.1
2027
50
0
50
0
0
0
0
0
0
0
Ondersteunen subsidies en leningen
JR25
2026
30
0
30
0
0
0
0
0
0
0
Duurzaamheidslening
JR25
2026
148
0
148
0
0
0
0
0
0
0
Capels Isolatie Plan (CIP) VvE aanpak
JR25
2027
135
0
135
0
0
0
0
0
0
0
Budget Centrumgebied 2020
SW25 0.1
2027
1312
0
1.312
0
0
0
0
0
0
0
Omgevingswet
JR25
2027
966
0
966
0
0
0
0
0
0
0
Ontwikkelkader De Terp
JR25
2026
100
0
100
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Totaal Programma 3
3.517
0
3.517
0
0
0
0
0
0
0
Programma 4
POK middelen
SW25 0.1
2027
434
0
434
0
0
0
0
0
0
0
Bewust ouder worden
JR25
2026
45
0
45
0
0
0
0
0
0
0
Begeleid wonen
JR25
2026
173
0
173
0
0
0
0
0
0
0
Huizen van de Wijk
SW25 0.1
2027
240
0
240
0
0
0
0
0
0
0
Schuldenaanpak jongeren (JPF)
NJN24 6B.3
2026
41
0
41
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Totaal Programma 4
933
0
933
0
0
0
0
0
0
0
Programma 5
Voorterreinen- en gevelfonds bedrijventerrein Capelle West
JR25
2027
194
0
194
0
0
0
0
0
0
0
Voorterreinen- en gevelfonds bedrijventerrein Capelle West (inkomsten)
SW25 0.1
2027
-100
100
0
0
0
0
0
0
0
0
Verhuiskosten Strategisch Huisvestingsplan Onderwijs
JR25
2026
288
0
288
0
0
0
0
0
0
0
Doorstroompunt en VSV
SW25 0.1
2027
66
0
66
0
0
0
0
0
0
0
Vraagbaak duurzame toekomst monumenten
JR25
2026
50
0
50
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Totaal Programma 5
498
100
598
0
0
0
0
0
0
0
Programma 6
Social Return
SW25 0.1
2027
50
0
50
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Totaal Programma 6
50
0
50
0
0
0
0
0
0
0
Afronding
-1
0
-1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Totaal
4.997
100
5.097
0
0
0
0
0
0
0

Reserve Sociaal Noodfonds (B2)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Reserve Sociaal Noodfonds (B2)
B2. Reserve Sociaal Noodfonds
Budgethouder
Concernmanager Samenleving
Doel
Sinds mei 2021 voert het team Frontlijn de voorziening Noodhulp Capelle uit (Djuma BBV 472093). De noodhulp wordt bekostigd vanuit het Noodfonds Capelle, dat grotendeels bestaat uit donaties van de Van Cappellen Stichting. De noodhulp kan -in principe eenmalig- worden verstrekt als de noodzakelijke basisbehoeften van een Capellenaar zwaar onder druk staan door een gebrek aan geld en er geen andere financiële regeling is om de kosten te betalen. De noodhulp biedt een laatste vangnet om dreigende gevolgen als huisuitzetting, afsluiting van water en energie, gezondheidsschade of sociaal isolement tegen te gaan.
Voeding
Donaties vanuit de Van Cappellen Stichting
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
143
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
143
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
14
Af:
-
Jaarlijkse onttrekking
14
Stand per 31-12-2026
143
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
14
Af:
-
Jaarlijkse onttrekking
14
Stand per 31-12-2027 en verder
143
In de begroting wordt jaarlijks 14 aan deze reserve gedoteerd en onttrokken.

Reserve Denk en Doe Mee!-fonds (B4)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Reserve Denk en Doe Mee!-fonds (B4)
B4. Reserve Denk en Doe Mee!-fonds
Budgethouder
Diverse
Doel
Bij de begroting 2018 is besloten tot het instellen van deze reserve, om zo een deel van het voordelig financieel resultaat 2016 terug te laten vloeien naar de Capellenaar.
Voeding
De voeding bestaat uit een eenmalige dotatie van 5 mln. ten laste van de Algemene reserve vrij besteedbaar. In juni 2022 heeft de gemeenteraad besloten om het Denk & Doe Mee!-fonds (DDMF) tot en met 31 december 2023 voort te zetten. Het fonds in deze opzet is beëindigd op 31 december 2023. Op 3 juli 2023 is besloten (RV1143133) het Denk & Doe mee!-fonds vanaf 1 januari 2024 structureel in te bedden in de gemeentelijke organisatie, alleen in de jaren dat er een positief begrotingssaldo is. Dit is voor de komende jaren niet het geval. In 2025 is geen nieuw subsidie bedrag toegekend. De subsidies die toegekend zijn tot en met 31-12-2024 zullen worden afgerond. Het bedrag wat niet besteed zal gaan worden vloeit terug naar de algemene reserve.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
0
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
361
Af:
-
Onttrekking (KN 2027)
361
Stand per 31-12-2026
0
Bij:
-
Geen mutaties
0
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2027 en verder
0

Reserve Water (B5)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Reserve Water (B5)
B5. Reserve Water
Budgethouder
Concernmanager Stadsbeheer
Doel
De reserve Water heeft oorspronkelijk als doel de jaarlijks sterk wisselende lasten van de baggerwerkzaamheden op te vangen. Aangezien de lasten voor de baggerwerkzaamheden voortaan worden gedekt door de Voorziening riolering middelen derden, heeft de reserve Water geen toegevoegde waarde meer. De begrote ontrekkingen vallen daarom niet langer vrij ter dekking van de kosten baggerwerkzaamheden, maar vallen vrij ten gunste van de algemene middelen waarna de reserve Water opgeheven kan worden per 31-12-2029.
Voeding
Aangezien de reserve Water niet langer wordt ingezet voor de dekking van de kosten van de baggerwerkzaamheden, vervallen de begrote dotaties van jaarlijks € 250.000 vanaf 2032.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
1.269
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
1.419
Af:
-
Onttrekking (KN 2026 5B)
150
Stand per 31-12-2026
1.269
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2027
1.269
Af:
-
Onttrekking (NJN 2024 5B)
500
Stand per 31-12-2028
769
Af:
-
Onttrekking (NJN 2024 5B)
500
-
Onttrekking (BG 2027)
269
Stand per 31-12-2029 en verder
0

Reserve Besteding verkoop Eneco-aandelen (B6)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Reserve Besteding verkoop Eneco-aandelen (B6)
B6. Reserve Besteding Eneco-gelden
Budgethouder
Concernmanager Financien
Doel
Bij de Voorjaarsnota 2021 hebben wij een deel van de verkoopopbrengst van de aandelen van Eneco gedoteerd aan deze reserve. De algemeen dragende lijn van de bestedingen van de reserve bestedingen Eneco-gelden is dat de inzet van deze middelen echt iets goeds voor de stad doen of een maatschappelijk belang dienen. De kaders hiervoor zijn vastgesteld in de gemeenteraad en betreffen de volgende: Permanente kaders: 1. De gevormde reserve uit de verkoopopbrengst wordt niet gebruikt voor het oplossen van begrotingsknelpunten; 2. De bestedingen worden altijd in het grotere geheel van het cyclisch stuk afgewogen, gezien de effecten op de ratio’s en de exploitatie (rentenadeel). 3. De verkoopopbrengst wordt niet gebruikt voor het vormen van een dekkingsreserve voor investeringen waardoor er op termijn een “kamelenneus” ontstaat (een verplichting die niet geheel in de begroting staat). Facultatieve kaders: 4. Investeringen te doen waardoor de gemeente extra besparingen of extra inkomsten realiseert, tenzij er sprake is van een investering met een hoog maatschappelijk rendement (stap zetten voor onze stad). De (eventueel) hieruit voortvloeiende lasten moeten worden opgenomen in de exploitatie; 5. Bijdragen aan investering derden in de stad waaraan de andere partij gezamenlijk voor minimaal 50% financieel bijdraagt en welke ook wenselijk is vanuit de gemeente.
Voeding
Eenmalige voeding van 20.000 uit verkoopopbrengst Eneco.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
20.000
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
20.000
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2026
20.000
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2027 en verder
20.000

Vereveningsreserve Sociale Woningbouw (B7)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Vereveningsreserve Sociale Woningbouw (B7)
B7. Vereveningsreserve Sociale Woningbouw
Budgeth.
Concernmanager Stadsontwikkeling
Doel
Het doel van de reserve is het stimuleren van de bouw van sociale huurwoningen bij toekomstige ruimtelijke ontwikkelingen. Als in een nieuw project minder sociale huurwoningen worden gerealiseerd dan de in het Programma Wonen vastgestelde norm, dan moet de ontwikkelende partij een bijdrage betalen aan deze reserve. Bij een nieuw project met meer dan de norm aan sociale huurwoningen, ontvangt de ontwikkelende partij een bijdrage uit deze reserve. De in het Programma Wonen vastgestelde norm is 30%. Hiervan kan alleen met goede onderbouwing van worden afgeweken.
Voeding
Bij de 1e Bestuursrapportage 2025 is een dotatie van 200 gedaan als startkapitaal. De reserve wordt gevuld met afdrachten van ontwikkelende partijen. Onttrekkingen worden gedaan om meer sociale huurwoningen te realiseren. Het streven is om de reserve neutraal te laten functioneren, waarbij er evenveel afdrachten als bijdragen plaatsvinden. Bijdragen kunnen slechts verstrekt worden voor zover er middelen in de reserve beschikbaar zijn. Mocht er geen geld in het reserve beschikbaar zijn, dan kan er ook geen bijdrage worden verleend.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
200
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
200
Bij:
-
Geen mutaties
0
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2026
200
Bij:
-
Geen mutaties
0
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2027 en verder
200

Reserve kapitaallasten I - huidige investeringen (B8)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Reserve kapitaallasten I - huidige investeringen (B8)
B8. Reserve kapitaallasten I - bestaande investeringen
Budgeth.
Concernmanager Financiën
Doel
De Reserve kapitaallasten wordt ingezet om (een deel van) de jaarlijkse afschrijvingslasten in de begroting te dekken. Hierdoor kunnen we de financiële druk in de komende jaren beter spreiden. De 'Reserve kapitaallasten I' is van toepassing op bestaande investeringen met een boekwaarde per 1/1/2026 van € 39 miljoen. Daarnaast reserveren we € 11 miljoen in een afzonderlijke 'Reserve kapitaallasten II' voor nieuwe investeringen in de komende jaren.
Voeding
Eenmalige voeding vanuit de Algemene reserve van € 39 miljoen.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
38.164
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
0
Bij:
-
Dotatie uit Algemene reserve (BG 2026)
39.372
Af:
-
Dekking afschrijvingslasten (BG 2026)
1.208
Stand per 31-12-2026
38.164
Af:
-
Dekking afschrijvingslasten (BG 2026)
1.208
Stand per 31-12-2027
36.956
Af:
-
Dekking afschrijvingslasten (BG 2026)
1.208
Stand per 31-12-2028
35.748
Af:
-
Dekking afschrijvingslasten (BG 2026)
1.208
Stand per 31-12-2029
34.540
Af:
-
Dekking afschrijvingslasten (BG 2026)
1.208
Stand per 31-12-2030
33.332

Reserve kapitaallasten II - nieuwe investeringen (B9)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Reserve kapitaallasten II - nieuwe investeringen (B9)
B9. Reserve kapitaallasten II - nieuwe investeringen
Budgeth.
Concernmanager Financiën
Doel
Deze reserve kan worden aangewend ter dekking van afschrijvingen op toekomstige investeringen. Hierdoor kunnen we de financiële druk in de komende jaren beter spreiden. De inzet is bedoeld voor investeringen met afschrijvings-termijn van minimaal 40 jaar zodat over een lange periode de reserve dekking biedt voor de afschrijvingslasten in de exploitatie.
Voeding
Eenmalige voeding vanuit de Algemene reserve van € 11 miljoen.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
10.628
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
0
Bij:
-
Dotatie uit Algemene reserve (BG 2026)
10.628
Stand per 31-12-2026
10.628
Bij:
-
Geen mutaties
0
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2027 en verder
10.628

Reserve Bedrijfsvoering (B10)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Reserve Bedrijfsvoering (B10)
B10. Reserve Bedrijfsvoering
Budgeth.
Gemeentesecretaris
Doel
Deze reserve is bij de Jaarrekening 2025 ingesteld. Vanwege knelpunten in de samenwerking tussen afdelingen, onvoldoende overzicht en samenhang, is een extern bureau gevraagd een verbeterprogramma te begeleiden gericht op concerngericht sturen, waarbij de gemeente als één organisatie opereert en opgaven integraal worden gerealiseerd. Dit traject brengt onvermijdelijk tijdelijke transitiekosten met zich mee. De reserve Bedrijfsvoering voorziet erin deze kosten op een verantwoorde wijze op te vangen, zodat de reguliere exploitatie niet wordt belast. Voor de aanwending van de reserve volgt nog een separaat raadsvoorstel.
Voeding
Eenmalige voeding van 1.000 uit Saldo Jaarrekening 2025
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
1.000
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
1.000
Bij:
-
Geen mutaties
0
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2026
1.000
Bij:
-
Geen mutaties
0
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2027 en verder
1.000

Voorziening Onderhoud (V1)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Voorziening Onderhoud (V1)
V1. Voorziening Onderhoud
Budgethouder
Concernmanager Diensverlening
Doel
De voorziening heeft tot doel egalisatie van kosten van onderhoud aan: a. de gemeentelijke welzijnsaccommodaties; b. het gemeentehuis aan de Rivierweg en de gemeentewerf aan de Groenedijk; c. brandweerkazerne; d. het Isala theater; e. binnen- en buitensportaccommodaties; f. bezittingen actief grondbeleid. Het onderhoud van ons vastgoed is belangrijk. Met het meerjarenonderhoudsplan wordt voorzien in het geld wat nodig is. Door een egalisatievoorziening worden pieken in de begroting voorkomen.
Voeding
De voeding bestaat uit dotaties ten laste van de begroting. De stortingen en onttrekkingen zijn opgenomen in het laatst vastgestelde meerjarenonderhoudsplan (MJOP). Voor de begroting 2027 is het MJOP geactualiseerd. Het financieel effect van deze herziene MJOP is een daling van de dotatie aan de voorziening onderhoud van € 2.558K naar € 2.254K. Dit betreft merendeels kleinere aanpassingen per pand; alleen voor de Educatusstraat 10 is de afname ca 150K omdat het gereserveerde bedrag voor de overdracht van het pand aan de school inmiddels is opgenomen in het begingsaldo van de voorziening.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
6.672
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
8.059
Bij:
-
Dotaties
2.558
Af:
-
Onttrekkingen (o.b.v. MJOP)
3.945
Stand per 31-12-2026
6.672
Bij:
-
Dotaties
2.254
Af:
-
Onttrekkingen
3.261
Stand per 31-12-2027
5.665
Bij:
-
Dotaties
2.254
Af:
-
Onttrekkingen
1.201
Stand per 31-12-2028
6.718
Bij:
-
Dotaties
2.270
Af:
-
Onttrekkingen
3.321
Stand per 31-12-2029
5.667
Bij:
-
Dotaties
2.270
Af:
-
Onttrekkingen
2.455
Stand per 31-12-2030
5.482

Voorziening Verliesgevende complexen (V2)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Voorziening Verliesgevende complexen (V2)
V2. Voorziening Verliesgevende complexen
Budgethouder
Concernmanager Stadsontwikkeling
Doel
Deze voorziening is ingesteld in verband met het verwachte tekort op bouwgrondexploitaties. Het BBV schrijft voor dat een verliesvoorziening getroffen moet worden zodra deze verwacht wordt.
Voeding
Afhankelijk van berekeningen bouwgrondexploitaties. Deze worden jaarlijks herijkt en op dat moment volgt er een raadsvoorstel voor het bijstellen van de voorziening
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
13.006
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
11.796
Bij:
-
Stationsgebied Schollevaar (Actualisatie grondexploitaties KN27)
7.140
Af:
-
Stadshart Zuid (Actualisatie grondexploitaties KN27)
5.930
Stand per 31-12-2026
13.006
Af:
-
Meeuwensingel (Actualisatie grondexploitaties KN27)
468
-
Amandelhof (Actualisatie grondexploitaties KN27)
2.017
Stand per 31-12-2027
10.521
Bij:
-
Geen mutaties
0
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2028 en verder
10.521

Voorziening Dubieuze debiteuren (V3)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Voorziening Dubieuze debiteuren (V3)
V3. Voorziening Dubieuze debiteuren
Budgethouder
Concernmanager Financiën
Doel
Door middel van deze voorziening worden de verliezen als gevolg van het oninbaar worden van vorderingen gedekt. De voorziening geldt voor private- en publieke vorderingen van de gemeente, inclusief vorderingen op verstrekte uitkeringen uitgevoerd door de GR IJsselgemeenten.
Voeding
De voeding is afhankelijk van inschatting bij jaarrekening, waarbij het de vraag is in welke mate er zich mogelijk dubieuze vorderingen voor zullen doen.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
3.236
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
3.280
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
131
Af:
-
Jaarlijkse onttrekking
175
Stand per 31-12-2026
3.236
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
131
Af:
-
Jaarlijkse onttrekking
175
Stand per 31-12-2027
3.192
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
131
Af:
-
Jaarlijkse onttrekking
175
Stand per 31-12-2028
3.148
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
131
Af:
-
Jaarlijkse onttrekking
175
Stand per 31-12-2029
3.104
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
131
Af:
-
Jaarlijkse onttrekking
175
Stand per 31-12-2030
3.060

Voorziening Algemene pensioenwet politieke ambtsdragers (Appa) (V4)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Voorziening Algemene pensioenwet politieke ambtsdragers (Appa) (V4)
V4. Voorziening Algemene pensioenwet politieke ambtsdragers (Appa)
Budgethouder
Concernmanager Bestuur- en Concernondersteuning
Doel
In 2021 heeft de Eerste Kamer ingestemd met de wet Aanpassing Appa (Algemene pensioenwet politieke ambtsdragers). De voorbereidingen voor het nieuwe stelsel zal plaatsvinden vanaf 1 januari 2023, het doel is om het nieuwe pensioenstelsel uiterlijk 1 januari 2028 in te voeren. De gemeenten zullen als gevolg van de nieuwe wet verplicht moeten deelnemen aan een nog op te richten pensioenfonds voor burgemeesters en wethouders bij het ABP. De gemeenten zullen de verplichtingen dan voor alle (gewezen) burgemeesters en wethouders moeten afdragen aan het ABP.
Voeding
De omvang van de voorziening wordt jaarlijks bij de jaarrekening aangepast op basis van actuariële berekeningen voor de mogelijke toekomstige waardeoverdrachten van voormalig bestuurders. De jaarlijkse dotatie bedraagt 300. Bij de jaarrekening beoordelen wij op basis van actuariële berekeningen van Visma Idella of onze voorziening toereikend is. Die is onder andere afhankelijk van de gehanteerde rekenrente en levenstabellen.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
6.935
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
6.943
Bij:
-
Dotatie (BG24 / NJN24 0.5)
300
Af:
-
Uitkering pensioenen
308
Stand per 31-12-2026
6.935
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
300
Af:
-
Uitkering pensioenen
308
Stand per 31-12-2027
6.927
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
300
Af:
-
Uitkering pensioenen
308
Stand per 31-12-2028
6.919
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
300
Af:
-
Uitkering pensioenen
308
Stand per 31-12-2029
6.911
Bij:
-
Jaarlijkse dotatie
300
Af:
-
Uitkering pensioenen
308
Stand per 31-12-2030
6.903

Voorziening Rioolheffing middelen derden (V5)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Voorziening Rioolheffing middelen derden (V5)
V5. Voorziening Rioolheffing middelen derden
Budgethouder
Concernmanager Stadsbeheer
Doel
Deze voorziening is gevormd uit de egalisatiereserve rioolrechten vanwege een verandering in het wettelijk kader (BBV). Riolering is een gesloten systeem, de inkomsten uit rioolheffing mogen daarom niet voor andere doeleinden gebruikt worden. In de praktijk betekent dit dat afwijkingen in de lasten en baten van riolering met deze voorziening worden verrekend. Het saldo van de voorziening wordt betrokken bij het vaststellen van de tarieven ten behoeve van de rioolretributie. De tarieven worden daarbij vastgesteld volgens het principe van maximaal 100% kostendekkendheid.
Voeding
Afhankelijk van uitkomst exploitatie.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
1.791
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
2.545
Af:
-
Begrote onttrekking
754
Stand per 31-12-2026
1.791
Af:
-
Begrote onttrekking
1.001
Stand per 31-12-2027
790
Af:
-
Begrote onttrekking
379
Stand per 31-12-2028
411
Af:
-
Begrote onttrekking
358
Stand per 31-12-2029
53
Bij:
-
Begrote dotatie
585
Stand per 31-12-2030
638

Voorziening Afvalstoffenheffing middelen derden (V6)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Voorziening Afvalstoffenheffing middelen derden (V6)
V6. Voorziening Afvalstoffenheffing middelen derden
Budgethouder
Concernmanager Stadsbeheer
Doel
Deze voorziening is gevormd uit de egalisatiereserve afvalstoffenheffing vanwege een verandering in het wettelijk kader (BBV). Het ophalen en verwerken van huishoudelijk afval is een wettelijke taak en is een gesloten systeem, de inkomsten uit de afvalstoffenheffing mogen daarom niet voor andere doeleinden gebruikt worden. In de praktijk betekent dit dat afwijkingen in de lasten en baten van het ophalen en verwerken van huishoudelijk afval met deze voorziening worden verrekend. Het saldo van de voorziening wordt betrokken bij het vaststellen van de tarieven voor de afvalstoffenheffing. De tarieven worden daarbij vastgesteld volgens het principe van maximaal 100% kostendekkendheid.
Voeding
Afhankelijk van uitkomst exploitatie.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
886
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
1.494
Af:
-
Begrote onttrekking
608
Stand per 31-12-2026
886
Af:
-
Begrote onttrekking
333
Stand per 31-12-2027
553
Af:
-
Begrote onttrekking
43
Stand per 31-12-2028
510
Af:
-
Begrote onttrekking
178
Stand per 31-12-2029
332
Af:
-
Begrote onttrekking
125
Stand per 31-12-2030
207

Voorziening Omgevingsvergunningen (V7)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Voorziening Omgevingsvergunningen (V7)
V7. Voorziening Omgevingsvergunningen
Budgethouder
Concernmanager Stadsbeheer
Doel
Egaliseren baten leges omgevingsvergunningen via voorziening. Bij de NJN 2019 is besloten tot het instellen van de Voorziening omgevingsvergunningen voor - in eerste instantie - de periode 2020-2023. Reden voor de voorziening is dat de lasten voor omvangrijke en complexe bouwprojecten zich over enkele jaren spreiden terwijl de baten zich voordoen op het moment van indienen aanvraag omgevingsvergunning. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de transformatie van het Rivium, de strategische huisvesting onderwijs en de ontwikkeling van een kindcentrum en woningbouw in de Florabuurt. Bij opvolgende P&C documenten is de periode meerdere malen verschoven naar de toekomst, gezien de verschuiving van diverse projecten en het uitblijven van de grotere complexe aanvragen. Bij de actualisatie van de begroting 2027 is het voorstel opgenomen om de periode van de voorziening te wijzigingen van 2027-2031 naar 2027-2032.
Voeding
De voeding is afhankelijk van de aanvragen omgevingsvergunningen. Bij de actualisatie van de Begroting 2027 zijn de dotaties begroot op 1.438 in 2027 en 719 in 2028 en de onttrekkingen begroot op 719 in 2030, 2031 en 2032.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
0
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
0
Bij:
-
Geen mutaties
0
Af:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2026
0
Bij:
-
Begrote dotatie (BG27)
1.438
Stand per 31-12-2027
1.438
Bij:
-
Begrote dotatie (BG27)
719
Stand per 31-12-2028
2.157
Bij:
-
Geen mutaties
0
Stand per 31-12-2029
2.157
Af:
-
Begrote onttrekking (BG27)
719
Stand per 31-12-2030
1.438

Voorziening Verlofsparen (V8)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Voorziening Verlofsparen (V8)
V8. Verlofsparen
Budgethouder
Concernmanager Bestuur- en Concernondersteuning
Doel
De voorziening is ingesteld voor bovenwettelijke vakantie-uren die zijn omgezet in verlofsparen. Vanaf 1 januari 2022 kunnen medewerkers hun bovenwettelijke vakantie-uren omzetten in verlofsparen. Deze vakantie-uren verjaren niet. De commissie Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) heeft uitgesproken dat er vanaf de Jaarrekening 2022 een voorziening ingesteld moet worden voor bovenwettelijk vakantie-uren die zijn omgezet in verlofsparen.
Voeding
Bij de NJN 2022 is besloten tot instellen van deze voorziening. Bij de jaarrekening beoordelen wij of de voorziening toereikend is. De jaarlijkse dotatie bedraagt 100.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
459
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
359
Bij:
-
Begrote dotatie
100
Stand per 31-12-2026
459
Bij:
-
Begrote dotatie
100
Stand per 31-12-2027
559
Bij:
-
Begrote dotatie
100
Stand per 31-12-2028
659
Bij:
-
Begrote dotatie
100
Stand per 31-12-2029
759
Bij:
-
Begrote dotatie
100
Stand per 31-12-2030
859

Voorziening Regeling Vervroegde uittreding (RVU) (V9)

Terug naar navigatie - Reserves en voorzieningen - Voorziening Regeling Vervroegde uittreding (RVU) (V9)
V9. Regeling Vervroegde uittreding (RVU)
Budgethouder
Concernmanager Bestuur- en Concernondersteuning
Doel
In de cao gemeenten is een regeling opgenomen waardoor werknemers eerder kunnen stoppen met werken. Dit heet de RVU, Regeling Vervroegde Uittreding, en geldt in de periode tussen 2024-2028. De RVU-uitkering begint maximaal 24 maanden voor de AOW-gerechtigde leeftijd en eindigt als de AOW-gerechtigde leeftijd is bereikt. Volgens de commissie Besluit Begroting en Verantwoording dient er een voorziening te worden getroffen voor de financiële verplichting die de gemeente tegenvoer de ex-medewerker heeft op basis van deze regeling.
Voeding
Bij de Najaarsnota 2024 is besloten tot instellen van deze voorziening. De omvang van de voorziening wordt jaarlijks bij de jaarrekening beoordeeld of deze nog toereikend is.
Omvang
Stand per 1 januari 2027:
44
De volgende dotaties en onttrekkingen zijn geraamd:
Stand per 01-01-2026
203
Af:
-
Uitkering pensioenen
159
Stand per 31-12-2026
44
Bij:
-
Begrote dotatie
42
Af:
-
Uitkering pensioenen
72
Stand per 31-12-2027
14
Af:
-
Uitkering pensioenen
14
Stand per 31-12-2028 en verder
0